Liberecká radnice | Jizerské hory

"; break; case 2: $kod =""; break; case 3: $kod =""; break; case 4: $kod =""; break; case 5: $kod =""; break; case 6: $kod =""; break; case 7: $kod =""; break; case 8: $kod =""; break; case 9: $kod =""; break; case 10: $kod =""; break; case 11: $kod =""; break; } ?>

Novorenesanční stavba z roku 1893 je na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Sídlí zde magistrát, je dominantou a jedním ze symbolů města. Původní radnice nahradila starou rychtu, rozhodnutí postavit radnici padlo již roku 1599, plánováním byl pověřen Marcus Antonio Spazio di Lancio. Roku 1602 byla postavena první hrubá stavba, byla to teprve třetí stavba z kamene v Liberci. V budově se nacházel výčep, obchody, váhy a v podzemí mučírna. Hlavní dominantou budovy byla věž s hodinami, která musela být mnohokrát opravována, až do ní roku 1801 zasáhl blesk. 18. 4. 1894 se konalo rozloučení se starou budovou radnice, nová budova již stála vedle. V Severočeském muzeu je zabudována kopie původní věže, a také staré váhy.

Slavnostní otevření nové radnice proběhlo v dubnu 1893. Budova má tři věže, nejvyšší z nich měří 56 metrů. Interiér radnice je bohatě zdoben způsobem odpovídajícím bohatství města. Většinou jsou to dary od místních cechů. Patrně nejkrásnějším sálem je dřevem obložená obřadní síň s vynikající akustikou, 450 kg vážícím lustrem z Berlína, šesticí vitráží a nástropní malbou znázorňující vítězství pravdy nad temnými silami od vídeňského malíře Andrease Grolla.

Dostupné autem na náměstí Dr. Edvarda Beneše, ulicí Železná.

Souřadnice do GPS   50°46’10.506″N, 15°3’29.313″E.