Kozí farma v Pěnčíně | Jizerské hory

Rozsah chovu je zde druhý největší v České republice, návštěvník při prohlídce uvidí výrobu sýru v sýrárně a prodejnu sýrů. Výběhy chovaných koz, ovcí, masných plemen skotu, prasat, králíků, návštěvníkům se dostane odborného výkladu o chovaných plemenech a výrobní technologii. Na farmě jsou chována plemena koza Bílá krátkosrstá a koza Hnědá krátkosrstá. Jako zajímavost chovají čtyři kozy Búrské původem z Afriky.

Původně se zde provozovala sklárna, kdy výroba dosáhla rozkvětu ve 20. letech minulého století, majitelé však byli po druhé světové válce odsunuti a v 70. letech se místo přebudovalo na zemědělský závod. Mezi roky 1998 – 2002 došlo k postupné stavební obnově celého areálu. Konečnou podobu areál dostal v letech 2002 – 04, kdy se sklářské a zemědělské aktivity rozšířily o podnikání v oblasti turistického ruchu.
Kromě farmy lze navštívit perličkárnu, obchod se skleněnými výrobky a místní bižuterii. V areálu je rovněž restaurace a bufet. Odsud vyjíždí vláček na vrchol Černé Studnice.

Dostupné autem z Jablonce nad Nisou nebo Železného Brodu, nebo okolo vedou modrá a zelená značka.

Souřadnice do GPS   50°41’17.519″N, 15°14’7.73″E.

Kozí farma v Pěnčíně