Města a vesnice v Jizerských horách

"; break; case 2: $kod =""; break; case 3: $kod =""; break; case 4: $kod =""; break; case 5: $kod =""; break; case 6: $kod =""; break; case 7: $kod =""; break; case 8: $kod =""; break; case 9: $kod =""; break; case 10: $kod =""; break; case 11: $kod =""; break; } ?>

  • Albrechtice – Městečko leží v nadmořské výšce 600 m. n. m., bylo založeno roku 1670 a pojmenováno po majiteli panství Albrechtu Desfoursovi. Dnes jsou Albrechtice významným letním i zimním rekreačním střediskem Jizerských hor plným penzionů a dalších zařízení cestovního ruchu.
  • Bedřichov – Obec ležící v nadmořské výšce 800 m. n. m. byla založena kolem roku 1602, patří mezi lyžařská střediska v Jizerských horách, v těsné blízkosti obce je možnost lyžování na sedmi lyžařských vlecích. Bedřichov je také hlavní nástupní místo na Jizerskou magistrálu.
  • Bozkov – Obec leží ve výšce 578 m. n. m. První záznamy pocházejí z roku 1352. Bozkov leží východně od soutoku Kamenice a říčky Vošmendy. Severním směrem nedaleko obce jsou Bozkovské dolomitové jeskyně.
  • Desná – Rozkládá se v údolí kolem říček Bílé a Černé Desné a na okolních stráních. Desná, tak jak ji známe, vznikla spojením několika menších osad. První byla založena v roce 1691 hrabětem Albrechtem Maxmiliánem Des Foursem.
  • Pěnčín – Obec leží v Libereckém kraji v okrese Jablonec nad Nisou, její vznik se datuje kolem roku 1543. Nachází se mezi Černostudničním hřebenem a chráněným územím Maloskalsko. Pěnčín je tvořen sedmi vesnicemi – Alšovicemi, Bratříkovem, Dolní Černou Studnicí, Hutí, Jistebskem, Krásnou a Pěnčínem.
  • Hodkovice nad Mohelkou – Hodkovice vznikly v nadmořské výšce 380 metrů ve 14. století. Rozkládá se v kraji pod Ještědem, na okraji Ralské pahorkatiny. Hodkovice jsou postaveny po obou březích řeky Mohelky. Okolí města je obklopeno většími i menšími lesními porosty. U jižního okraje města je malé letiště, známé především vyznavačům ultralehkého létání.
  • Chrastava – Městečko rozkládající se v údolí pod vrcholky Jizerských hor v nadmořské výšce 330 m. n. m., u severního okraje přírodního parku Ještěd. Město je postaveno u soutoku Lužické Nisy a Jeřice
  • Jablonec nad Nisou – Okresní město leží v nadmořské výšce 560 metrů. První zmínka o Jablonci pochází z roku 1536. Město je známé především bižuterií. K zajímavostem ve městě patří tramvajová trasa vedoucí z Jablonce do Liberce. Město se rozkládá pod vrcholky kopců Jizerských hor. Jablonec je velmi vyhledávaným rekreačním městem a to pro letní i zimní rekreaci.
  • Jizerka – Osada Jizerka je dnes střediskem letní a zimní turistiky. Leží na Malé Jizerské louce mezi Vlašským a Středním jizerským hřebenem Jizerských hor ve výšce 862 m. n. m., což z ní dělá nejvýše položenou osadu Jizerských hor.
  • Liberec – Liberec je krajské město, leží pod horou Ještěd (1012 metrů). Městem protéká Lužická Nisa a její přítoky, například Černá Nisa a Harcovský potok, na něm leží Harcovská přehrada. Liberec má počátky v polovině 14. století, kdy ovšem ještě patřil mezi bezvýznamné osady.
  • Frýdlant – Město vzniklo jako středisko v okolí stejnojmenného hradu. Historické centrum je prohlášeno památkovou zónou. Osada kolem hradu existovala již kolem roku 1278, v době vlády Biberštejnů se osada rozšířila a byla prohlášena za město, které přežilo několik požárů a útoky husitů.
  • Semily – Město vzniklo jako středisko v okolí stejnojmenného hradu. Historické centrum je prohlášeno památkovou zónou. Osada kolem hradu existovala již kolem roku 1278, v době vlády Biberštejnů se osada rozšířila a byla prohlášena za město, které přežilo několik požárů a útoky husitů.
  • Tanvald – První zmínky o tomto městě se vyskytuje v polovině 16. století. V dubnu 1895 byl Tanvald povýšen na městys a v roce 1905 na město. Od roku 1897 měla hlavní ulice Tanvaldu a Šumburku elektrické veřejné osvětlení. Zpočátku se obyvatelstvo živilo poddanskou lesnickou a zemědělskou prací.
  • Hejnice – Leží v kotlině pod severními svahy Jizerských hor v nadmořské výšce 350 – 400 m. n. m. Tímto městem na Frýdlantsku protéká říčka Smědá. Jako první zmínka o městě bývá uváděn letopočet 1211, spojený se stavbou dřevěné kapličky na místě dnešní baziliky Navštívení P. Marie.
  • Josefův důl – Obec leží ve výšce 580 m. n. m. Díky své poloze je městečko vyhledávaným celoročním rekreačním střediskem. Na své si tu přijdou jak vyznavači turistiky a to především v letním období, tak i milovníci zimních sportů.
  • Nové Město pod Smrkem – Město založil Melchior z Redernu v roce 1584, kdy se jmenovalo Nové České město. Bylo postaveno pro horníky, protože na blízkých kopcích byla objevena naleziště barevných kovů. Těžba kovů skončila v polovině 17. století a obyvatelé městečka se museli začít živit prací na pilách, přádelnách lnu a bavlny a také plátenictvím.
  • Raspenava – Obec se nachází ve Frýdlantském výběžku, ve frýdlantské pahorkatině, název znamená „ves na Raspově nivě“, je odvozen od původního německého rytířského jména. První zmínka o obci pochází z roku 1347.
  • Jindřichovice pod Smrkem – Obec je známá zejména díky akcím jejího starosty Petra Pávka, který zde za svého působení postavil dvě větrné elektrárny či kotelnu na biomasu. Rovněž do obce zakázal vyhláškou vstup státním úředníkům.
  • Višňová – Obec leží u říčky Smědé poblíž česko-polské hranice. Název Višňová se poprvé objevuje v roce 1334, kostel nad obcí je z roku 1346. Původní jméno je Weigsdorf, používalo se až do roku 1948. Obec byla původně rozdělena na tři části, toto rozdělení se po úpravě hranic v roce 1848 zrušilo.
  • Bílý Potok – V obci končí lokální železniční spojení Raspenava – Hejnice – Bílý Potok. Zakládající listina se datuje na rok 1594, kdy Melchior z Redernu nechal lužické osadníky, aby si založili vesnici. V roce 1819 byla postavena první škola, roku 1838 zachvátila okolí povodeň, po které se zde přestalo splavovat dřevo a prosadil se zde textilní a sklářský průmysl.
  • Kořenov – Obec jako taková vznikla v roce 1960 sloučením obcí Polubný, Příchovice, Jizerka a osada Rejdice. Rejdice jsou nejstarší částí obce a jejich vznik se datuje na rok 1577. Původní obyvatelstvo bylo hlavně německé národnosti, po odsunu se do prázdných chalup nastěhovali Češi a obec se začala využívat k rekreaci a vzniklo tak středisko pro zimní sporty.
  • Zawidów – Město na polské straně Jizerských hor, má zhruba 4500 obyvatel. První zmínka o této obci se objevila roku 1186, kdy patřili k Polsku, historie obce patří do většího celku Horní Lužice, ve 14. století přešla do držení Čech, a roku 1638 se přesunulo do držení Saska.
  • Swieradow zdrój – Polské město s takřka čtyřmi a půl tisíci obyvateli se nachází jihozápadní části Slezska. První zmínka o městě pochází z roku 1524, pramen, který je v názvu obce, byl objeven roku 1572, o 150 let později byl prohlášen za léčebný. Lázeňská budova byla postavena roku 1899 uprostřed lázeňského parku.
  • Bogatynia – Polské město, čítá zhruba 19000 obyvatel. Založeno bylo ve 12. století, do 14. století patřilo k Čechám, od roku 1526 bylo v držení Habsburků, od 1635 patřilo Sasku, a po druhé světové válce bylo navráceno Polsku.