Hrady a zámky

"; break; case 2: $kod =""; break; case 3: $kod =""; break; case 4: $kod =""; break; case 5: $kod =""; break; case 6: $kod =""; break; case 7: $kod =""; break; case 8: $kod =""; break; case 9: $kod =""; break; case 10: $kod =""; break; case 11: $kod =""; break; } ?>

  • Frýdštejn – Zřícenina hradu ze 14. století leží ve stejnojmenné obci. Nad okolím dominuje zachovalá 15 metrů vysoká hradní věž, na pískovcových skalách zůstaly také zachovány zbytky vnitřního hradu a předhradí.
  • Hamrštejn – Zřícenina hradu postaveného na skalním hřebenu zvaném Zámecký kopec (375 m) nad meandrem Lužické Nisy v katastrálním území liberecké čtvrti Machnín. Hrad byl ze tří stran obklopen strmými svahy a obehnán dodnes částečně zachovalou zdí. Na obou koncích oválného opevněného prostoru o délce 67 a šířce 26 metrů se tyčily válcové věže.
  • Zámek Liberec – Klasicistní stavba v centru Liberce. Jeho současná podoba je z 18. století. Dnes je v něm jedna z největších světových expozic a vzorkovnic skleněných výrobků.
  • Návarov – Zřícenina hradu v Libereckém kraji, v okrese Jablonec nad Nisou, asi 7 km severovýchodně od Železného Brodu. Stojí nad romantickým údolím řeky Kamenice.
  • Lemberk – První zmínka o zámku Lemberk, který leží nedaleko města Jablonné v Podještědí, se vyskytuje roku 1241. Hrad byl v majetku Markvartice Havla, zakladatele linie pánů z Lemberka a manžela sv. Zdislavy.
  • Nová Louka – Zámek se nachází na Jablonecku v Libereckém kraji. V roce 1630 nechal Albrecht z Valdštejna vykácet část lesa, aby získal stavební dřevo na své rozsáhlé stavební projekty v Jičíně a v Liberci.
  • Zámek Frýdlant – Zámek vznikl ve druhé polovině 13. století, založen byl rodem Ronovců, který okolí v té době ovládal. V roce 1278 král Přemysl Otakar II. Ronovcům hrad odebral a prodal ho Biberštejnům za jejich téměř třistaleté vlády hrad i okolí prosperovalo.
  • Zámek Sychrov – Zámek leží ve stejnojmenné obci. Veřejnosti je přístupný od roku 1950, je to šlechtické sídlo postavené v novogotickém stylu ve druhé polovině 19. století. Na jeho místě původně stávala gotická tvrz, která však byla za třicetileté války zničena, na jejím místě byl postaven dvoupatrový barokní zámek, který v roce 1820 koupila rodina Rohanů, kteří jej přestavili nejdříve v duchu pozdního klasicismu a nakonec ve stylu novogotickém, jak jej známe dnes.